V tomto týdnu jsem navštívila s dětmi zájmového kroužku ,který pracuje při Středisku přírodovědy v Ostravě , opět ostravskou zoologickou zahradu.Jsme tam v tomto měsíci již asi po šesté a chodíme tam velice rádi a nyní vždy s velkým napětím. V Zoo Ostrava totiž čekají každým dnem narození mláďat od dvou sloních samiček ,Vishes a Johti.
Nejen pro naše zvědavé děti, ale pro celé město je to očekávaná velká událost. Nový sloní pavilon v Ostravě byl otevřen v roce 2004 , stál 85 milionů korun a odpovídá nejpřísnějším kritériím pro chov těchto zvířat v zajetí. Ostravská zoologická zahrada chová slony s přestávkami už od roku 1956. Sloni indičtí patří k velice ohroženým druhům a ve volné přírodě jich žije maximálně 55 tisíc. V České republice se zatím nenarodilo živé mládě a proto i v tomto novém pavilonu se chystají hodně nových věcí, které jsou nutné pro úspěšný průběh porodu a odchovu mláďat.
Na místě jsme se zeptali ošetřovatele slonů ostravské ZOO Pavla Zvolánka ,který nám řekl: „ Nejen pavilon,ale i my ošetřovatelé jsme se museli hodně nových věcí naučit na stážích v zahraničních zoo, zejména v Německu, kde mají s porody slonů velké zkušenosti “.
Termín porodu je stanovený na březen 2011, ale může nastat i o hodně dříve. Slonice jsou proto již od poloviny prosince 2010 monitorovány 24 hodin denně a neustále je přítomen jeden z ošetřovatelů. Na příchod slůňat jsou provedeny úpravy výběhu, protože se říká, že sloní mláďata jsou schopna podlézt vše, co je vyšší než 40 cm a přelézt ,co je nižší než 80 cm. Podle těchto kriterií se upravily výběhy,aby třeba slůňata někam nemohly spadnout , ale zároveň musí zábrany odolat i dospělým slonům.
Narozené mláďata slonů indických bývají po narození metr vysoká a váří kolem sta kilogramů. U každé slonice se předpokládá jiný průběh porodu i následné chování. Samice Johti je zvyklá na přímy kontakt s lidmi ,nyní jsou to ošetřovatelé,protože 15 let vystupovala v cirkuse.
Mladší samice Vishesh je prvorodička a bude ve výběhu z nejstarší slonicí Suseelou, která dlouho pobývala ve volné přírodě a několik porodů jistě zažila a proto se předpokládá, že bude Vishesh nápomocná.Zde příma přítomnost ošetřovatele není zřejmě možná.
U většiny slonic se může také ihned po porodu objevit takzvaný porodní afekt, kdy je slonice schopna své mládě i zabít.Během dvaceti až třiceti sekund po porodu se tedy doporučuje mládě odtáhnout od matky .Poté,až se zklidní,k ní můžeme zase slůně vrátit.Co se týká péče o mláďata,sloni jsou stádová zvířata a ve volné přírodě jsou schopni se starat i o cizí mládě. V podmínkách zoo bývá zařazení mláděte složitejší a může se stát, že ho ostatní mezi sebe nepříjmou.
A jak dopadla naše poslední návštěva v ZOO ?
Děti dlouhou chvíli slony tiše pozorovaly a měly za úkol přemýšlet, jaké jména by se pro nová slůňata hodila. Mají pak všechny nápady napsat , poslat do ZOO a tam budou zapsány do sloního deníčku. Všechny děti přejí sloním maminkám hodně štěstí, jehož jsou sloni častým symbolem a za týden zase na viděnou. Možná už budou mláďata nebo čekání bude zase o kousek kratší.
Jestli jste z bližší okolí nebo máte chuť na krásný výlet , hlavně děti to ocení, přijeďte se podívat.
A pokud máte zájem o nejnovější novinky ze sloního deníku, tak sledujte internetové stránky www.zoo-ostrava.cz .
Autor : Kateřina Smičková
Použité zdroje:
Internetové stránky ZOO Ostrava
Moravskoslezký deník – redakce
1 komentář
Jsem rád, že zoo v Ostravě má takovou radostnou zprávu. Díky těmto novým přírustkům stoupne zájem návštěvníků nejen o slony, ale i o jiná zvířata a budou si moci na chvíli odpočinout od denního režimu a příjemně strávit čas s rodinou či přáteli v zoo.