Gravidita by se na první pohled mohla zdát jako kontraindikace pohybové aktivity. Opak je pravdou. Jde jen o to zvolit tu správnou aktivitu. Je prokázáno, že sportovní činnost v těhotenství udržuje tělo v dobré kondici, zdokonaluje činnost srdce, plic a krevného oběhu, zmírňuje zažívací problémy, uvolňuje a protahuje bolavé a namožené svaly. Připravuje tak lépe tělo na náročný porod. Pravidelná pohybová aktivita před početím, během těhotenství je zárukou lepší fyzické kondice, která se při dlouhých porodních hodinách velmi hodí. Nemluvě o mnohem rychlejším zotavením a návratu k původní kondici po porodu. Během devíti měsíců těhotenství se tělo ženy neustále mění. Změkčují se vaziva mezi klouby, aby kostra byla pružnější. Zvyšuje se objem tekutin v těle a větší nápor je také na srdce, které musí v těhotenství přečerpat daleko více krve. Také ledviny jsou více zatížené, filtrují odpadní látky i za dítě. Proto by nastávající maminka měla dbát na dostatečný odpočinek, ale také na vhodný pohyb a cvičení.
Jestliže se nastávající maminka cítí dobře a nemá rizikové těhotenství, je vhodné, aby si našla chvíli pro sebe a protáhla si tělo. Může cvičit doma, nebo se přihlásit do různých kurzů, cvičení pro těhotné a ženy po porodu. V každém větším městě není problém takovéto kurzy vyhledat. Velkou výhodou je cvičení s odbornou pomocí a asistencí. Předporodní kurzy a cvičení většinou vedou zkušené porodní asistentky. Tak se nastávající maminky nemusí obávat, zda jsou dané cviky vhodné jak pro ně, tak miminko. Cvičení by mělo být především příjemnou změnou a odreagováním. Zlepší náladu, zpevní tělo a naučí správnému dýchání, které bude při porodu potřebné. Jestliže se u cvičení necítí maminka dobře, není ji příjemné, nebo ji u něj dokonce něco bolí, měla by vhodnost pohybové aktivity konzultovat s přítomným lektorem, případně ošetřujícím gynekologem. Pohybová aktivita v těhotenství není o podání maximálního sportovního výkonu, ale o příjemné relaxaci.
Sportovní aktivita v těhotenství může přinášet jistá rizika. A to i v případě bezproblémového, fyziologického těhotenství. V případě, kdy má žena zdravotní potíže měl by ji její ošetřující lékař přesně doporučit vhodnou pohybovou aktivitu, nebo sport přímo zakázat. Důležité je, aby nastávající maminka naslouchala potřebám svého těla a zbytečně se nepřetěžovala. Odpočinek je v době těhotenství důležitější než kdy jindy.
Většiny oblíbených sportů se není nutné v bezproblémovém těhotenství vzdávat, je však lepší vyhýbat se pohybům, při kterých se skáče, rychle běhá a dochází při nich k otřesům těla. Velkým obloukem by se těhotné ženy měly vyhýbat sportům, kde hrozí nebezpečí úrazu, či pádu.
NEVHODNÉ SPORTY V TĚHOTESTVÍ
* cvičení v posilovně se zátěží
* jogging (nadměrné zatěžování kloubů)
* dlouhé jízdy na kole v náročném terénu
* míčové kolektivní hry
* potápění
* jízda na kolečkových bruslích
* sjezdové lyžování, snowboarding
* jízda na koni
DOPORUČENÉ SPORTY V TĚHOTENSTVÍ
* jóga pro těhotné
* turistika (nikoli náročné horské výstupy)
* plavání
* vodní aerobik
* golf
Vhodně zvolená pohybová aktivita napomáhá ke správnému držení těla, které bývá díky rostoucímu bříšku a poprsí negativně ovlivněno. A to převážně v oblasti beder (bederní hyperlordóza -pánev se překlápí dopředu, čímž ovlivňuje postavení bederní páteře). Taktéž v oblasti hrudní páteře, kde může dojít k hyperkyfóze- v důsledku zvětšení ňader.
Pohybovou aktivitu by měla nastávající maminka vždy konzultovat se svým ošetřujícím lékařem a řídit se aktuálním zdravotním stavem. V některých případech je nutné pohybovou aktivitu velmi omezit, či se ji vyhnout. Pokud má žena nějaký z těchto problémů, nebo jej v minulosti prodělala, je nutné být v péči odborníků.
– prodělaný potrat
– hrozící předčasný porod
– vícečetné těhotenství
– srdeční, plicní vady
– hypertenze
– diabetes
– gynekologické potíže
Těhotenství je obdobím, které by žena měla prožít v co největší duševní i fyzické pohodě. Soustředit se sama na sebe a připravit se na úplně novou životní roli a etapu, která ji čeká. Pohybová aktivita a zdravý životní styl je jednou z klíčových oblastí, která nastávající mamince poskytne to správné uvolnění a duševní rovnováhu. Pokud maminku v pohybu podpoří i nastávající tatínek a připojí se k nějaké z pohybových aktivit velmi se tím prohloubí jejich vztah a zpříjemní očekávaní miminka.
REFERENČNÍ SEZNAM
Rokyta, R. & kol. (2008) Fyziologie pro bakalářská studia. Praha: ISV nakladatelství
Vítková, R. (2007), Těhotenství a šestinedělí v kondici. Praha: Galen
Bejdáková. J. (2006). Cvičení a sport v těhotenství. Praha: Grada
Nilssnon, L. a Furuhjelmová, M. a Ingelman-Sundberg, A. a Wirsén, C. (1987). Čekám děťátko
http://www.spektrumzdravi.cz/clanky/tehotenstvi-deti/cviceni-v-tehotenstvi/
Autoři: Anna Opluštilová, Martina Klimešová, Pavlína Sopperová (studentky 3. ročníku FTK UP obor REKREOLOGIE)
1 komentář
Článek o pohybu v těhotenství mě velice zaujal. Myslím si, že by se tyto informace měly dostat k široké veřejnosti a hlavně k budoucím maminkám. Mnohé z nich si totiž myslí, že v těhotenství nemohou provádět žádnou pohybovou aktivitu. Líbí se mi, že článek uvádí i konktrétní vhodnou PA, která pak pozitivně působí na organizmus budoucí maminky.