Výzva: Pomozte zvrátit „policejní veto“ ve veřejném prostoru

Obracíme se na vás s výzvou o pomoc, pokud můžete kontaktovat „svého“ senátora či senátorku a požádat jej o řešení problémového ustanovení, které Sněmovnou tiše prošlo, zatímco se veškerá pozornost věnovala zástupné kauze zvýšení rychlosti na dálnicích na 150 km/h. Přitom se jedná o nesmírně důležité ustanovení, které může mít obrovský dopad na veřejný prostor všude, kde je tento – byť třeba jen formálně – považován také za komunikaci.

Parlament ČR projednal novelu zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích – zákon o silničním provozu. Šlo o vládní novelu, sněmovní tisk č. 374. V této novele bylo v §77, odst. 3 zákona navrženo zásadní posílení pravomocí PČR při schvalování změn dopravního režimu. které prakticky dává Policii ČR možnost vetovat libovolné dopravní opatření navržené samosprávou s pouhým odkázáním na ohrožení bezpečnosti nebo plynulosti provozu na pozemních komunikacích. V poslanecké sněmovně dne 29.4. nebyly schváleny pozměňovací návrhy A8 a A11 sněmovního tisku 374/3, které by tuto povinnost PČR odebraly a ponechaly tak v platnosti současný stav, který je ustálený a na který je samospráva zvyklá.

Již v současnosti PČR často bez jasného odůvodnění nebo prakticky svévolně, jen s vágním poukázáním právě na bezpečnost či plynulost, vstupuje do správních řízení týkajících se úprav veřejných prostranství, jejichž součástí jsou pochopitelně i změny dopravního režimu. Postoje PČR jsou zde často morálně zastaralé a znemožňující kvalitní řešení veřejného prostoru tak, aby byl komfortní pro všechny jeho uživatele.

PČR se na řešení v uličním, potažmo veřejném prostoru dívá převážně úzkým prizmatem bezpečnosti a plynulosti automobilového provozu a ignoruje další funkce prostoru ulic, jakož i požadavky samosprávy na charakter veřejného prostranství. Dopravní řešení bohužel zpravidla charakter veřejného prostranství z větší části určuje. Nevhodná volba dopravního řešení má drtivé dopady jak na jeho použitelnost pro nemotorové účastníky provozu, tak pro jeho nedopravní využití. Pouze nezávaznost stanoviska policii brání v naprosté ignoraci ostatních účastníků řízení a je s ní tak možno často dojednat alespoň kompromisní řešení. Jít otevřeně proti stanovisku policie si již dnes totiž dovolí málokdo. Současná právní úprava zajišťuje rovné podmínky všech účastníků správního řízení. Nezbytnost komplexního řešení uličního prostoru vylučuje, aby jakákoliv instituce mimo příslušný správní úřad, jenž musí vzít v potaz stanoviska všech orgánů, měla v této věci právo veta, zejména když není alespoň nepřímo kontrolována příslušnými samosprávními celky s demokratickou legitimitou.

PČR je v této věci také ve střetu zájmů. Prioritním zájmem PČR při vyšetřování nehod je mít co nejméně práce s nalezením viníka, což se nepřímo propisuje do podoby dopravních řešení již dnes. Objektivně bezpečná a zahraniční praxí prověřená dopravní řešení jsou ze strany PČR zamítána, má-li PČR obtíže určit snadno viníka případné kolize.

PČR bude moci zamítnout jakoukoliv změnu dopravního režimu požadovanou samosprávou, a to nejen na komunikacích z dopravního hlediska významných, ale v každé ulici a na každé veřejně přístupné účelové komunikaci. V praxi se to projeví tím, že – s odkazem na plynulost automobilové dopravy – bude moci odmítat například zřízení přechodů pro chodce požadované obcí, vyhrazených pruhů pro autobusy, zřizování světelných signalizací či dopravně-zklidňovacích opatření. Obce trpící nadměrnou dopravou ztratí poslední možnost, jak alespoň minimálně zlepšit kvalitu života svých obyvatel.

Bude-li stanovisko PČR v této věci závazné, půjde o další nesmyslné omezení pravomocí samosprávy, která je už nyní v oblasti dopravy přílišně omezována například nemožností stanovit s ohledem na místní podmínky od celostátních předpisů odchylné maximální počty parkovacích stání v nové zástavbě. Navracíme se tak do doby komunismu a naprosté dominance policejních složek v rozhodování o dopravních opatřeních.

Jste-li v kontaktu se svým senátorem / senátorkou, obraťte se na ně buď s odkazem na tento článek, nebo mu jeho obsah přímo pošlete s výzvou, aby v rámci projednávání zákona o silničním provozu toto „policejní veto“ zrušili a navrhli Sněmovně opětovné projednání zákona bez této nesmyslné úpravy.

Děkujeme!

Přímý odkaz na tento článek: https://www.vemeste.cz/2015/05/vyzva-pomozte-zvratit-policejni-veto-ve-verejnem-prostoru/